Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oddział zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce – o czym należy wiedzieć

03 sierpnia 2016 | Ekspert księgowego | Renata Ciesielska
Renata Ciesielska, doradca podatkowy, starszy konsultant w Dziale Usług Księgowych w PwC
źródło: materiały prasowe
Renata Ciesielska, doradca podatkowy, starszy konsultant w Dziale Usług Księgowych w PwC

Podmiot, który decyduje się na prowadzenie w RP działalności poprzez założenie tu oddziału, ma obowiązek prowadzenia dla niego ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości i sporządzania sprawozdania finansowego.

Zagraniczne podmioty, decydując się na prowadzenie działalności w Polsce, najczęściej wybierają jedną z dwóch form jej prowadzenia:

- utworzenie w Polsce spółki zależnej – najczęściej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tzw. spółki córki;

- działanie poprzez położony w Polsce oddział.

O ile sposób opodatkowania i prowadzenia ksiąg przez spółkę z o.o. nie powinny budzić większych wątpliwości, o tyle w przypadku oddziału zagadnienia te komplikują się już na etapie ustalenia podmiotu opodatkowania. Trudności wynikają ze specyfiki formy, jaką jest oddział, oraz z tego, że niektóre kwestie nie zostały do końca uregulowane przez ustawodawcę.

I. Zasady tworzenia

Aby móc dostrzec wątpliwości i trudności w zakresie rozliczeń podatkowych i prowadzenia ksiąg przez oddział, konieczne jest jego zdefiniowanie i określenie cech charakterystycznych. Zgodnie z art. 86 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa o SDG), przedsiębiorca zagraniczny tworzący w Polsce oddział może w ramach tego oddziału prowadzić działalność wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności zagranicznego przedsiębiorcy. Oznacza to, że działalność prowadzona poprzez oddział położony w Polsce nie może wykraczać poza przedmiot działalności podmiotu zagranicznego, który ten oddział utworzył....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10513

Wydanie: 10513

Spis treści
Zamów abonament