Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Farmy wiatrowe – podatek niekoniecznie większy

03 sierpnia 2016 | Ekspert księgowego | Przemysław Łabędzki
Przemysław Łabędzki, doradca podatkowy w KPMG w Polsce
źródło: materiały prasowe
Przemysław Łabędzki, doradca podatkowy w KPMG w Polsce
Agata Małecka, doradca podatkowy w KPMG w Polsce
źródło: materiały prasowe
Agata Małecka, doradca podatkowy w KPMG w Polsce

Zmiany wprowadzone ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych dotyczą dozoru technicznego i nadzoru budowlanego w stosunku do nich. Trudno dopatrzeć się intencji zmiany obciążenia farm podatkiem od nieruchomości.

15 lipca br. weszła w życie ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (dalej: ustawa o inwestycjach). Ustawa ta, oprócz pojawiających się zarzutów o niezgodność przepisów zarówno z Konstytucją RP, jak i z prawem UE, spowodowała także dyskusję na temat potencjalnej możliwości zmiany zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Wątpliwości te potęguje zapis art. 17 ustawy o inwestycjach, który stanowi, że: „Od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2016 r. podatek od nieruchomości dotyczący elektrowni wiatrowej ustala się i pobiera zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem wejścia w życie ustawy".

Ustawa o inwestycjach zawiera także inne postanowienia, które w ocenie niektórych komentatorów mogą sugerować zmianę zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych, w tym w szczególności poprzez:

- wprowadzenie w art. 2 pkt 1 tej ustawy definicji legalnej pojęcia „elektrownia wiatrowa" (jest to budowla w rozumieniu przepisów prawa budowlanego składająca się co najmniej z fundamentu, wieży oraz elementów technicznych, o mocy większej niż moc mikroinstalacji),

- zmianę art. 3 pkt 3 prawa budowlanego poprzez wykreślenie z nawiasu tego przepisu pojęcia elektrowni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10513

Wydanie: 10513

Spis treści
Zamów abonament