Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższy zasiłek macierzyński bez wniosku

05 sierpnia 2016 | Dobra Firma | pracownicy ZUS
źródło: Rzeczpospolita

Do wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego nie jest potrzebny wniosek. Konieczne jest jednak złożenie oświadczenia, z ilu tytułów zasiłek przysługuje. Gdy wypłaca go np. dwóch pracodawców, trzeba co miesiąc dostarczać zaświadczenia o jego wysokości.

Od 1 stycznia 2016 r. wypłacane jest świadczenie rodzicielskie. Przysługuje ono osobie, która nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a w konsekwencji nie ma prawa do zasiłków w związku z urodzeniem dziecka lub przyjęciem dziecka na wychowanie. Warunkiem przyznania świadczenia rodzicielskiego jest brak prawa do zasiłku macierzyńskiego drugiego rodzica lub opiekuna dziecka.

Świadczenie rodzicielskie wynosi 1000 zł miesięcznie i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na przyznanie prawa do świadczenia rodzicielskiego osobom niepodlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, zmieniły się zasady dotyczące ustalania kwoty zasiłku macierzyńskiego dla osób ubezpieczonych.

Ustalanie różnicy

Gdy przysługująca osobie ubezpieczonej miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego, kwotę zasiłku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10515

Wydanie: 10515

Spis treści
Zamów abonament