Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raport rejestracji czasu pracy nie uprawnia do 50-proc. kosztów

01 września 2016 | Dobra Firma
Katarzyna Czekajło-Zajkowska, radca prawny, associate w Olesiński & Wspólnicy
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Czekajło-Zajkowska, radca prawny, associate w Olesiński & Wspólnicy

Do zastosowania kosztów autorskich konieczne jest rozróżnienie wynagrodzenia na część dotyczącą wykonywania obowiązków pracowniczych i na określającą honorarium, związaną z korzystaniem z praw autorskich za eksploatację dzieła w określony sposób i na określonym polu.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 2 sierpnia 2016 r. (I SA/Gd 623/16).

Stan faktyczny

Podatniczka jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. W ramach powierzonych obowiązków wykonywała pracę polegającą na wytwarzaniu i projektowaniu oprogramowania komputerowego przeznaczonego dla instytucji finansowych. Każdy z programów był rozpatrywany i opracowywany indywidualnie. Każdy z nich wykazuje cechy niepowtarzalności wykonanego dzieła niezbędne do uznania go za przedmiot prawa autorskiego. Podatniczka podkreśliła, że za każdym razem miała istotny wpływ na kształt finalny realizowanego utworu.

Zapisy umowy o pracę nie regulowały kwestii zasad przenoszenia na pracodawcę majątkowych praw autorskich, a samo ich przeniesienie z pracownika na pracodawcę odbywało się automatycznie na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Obowiązkiem podatniczki nałożonym na nią przez pracodawcę było rejestrowanie czasu pracy w rozbiciu na poszczególne zadania. Na podstawie rejestru czasu pracy, pracodawca wygenerował i potwierdził „raport rejestracji czasu pracy" oddzielnie za każdy rok. Każda pozycja raportu zawiera następujące informacje: dekret, numer zmiany, opis prac (nazwę projektu lub utworu oraz opis wykonywanych czynności), liczbę godzin (przepracowanych w ramach zadania w roku, którego raport...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament