Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Charakter służbowego wyjazdu przesądza o należnościach i rozliczeniach

01 września 2016 | Praca i ZUS | Agata Iwanow
Agata Iwanow, radca prawny, Chajec, Don-Siemion & Żyto sp. k.
źródło: materiały prasowe
Agata Iwanow, radca prawny, Chajec, Don-Siemion & Żyto sp. k.

Pojęcia oddelegowania i podróży służbowej często używane są zamiennie i mylone. Właściwe zakwalifikowanie zagranicznego wyjazdu pracownika wpływa natomiast na zakres świadczeń przysługujących mu z tytułu wyjazdu oraz na obowiązki pracodawcy.

Podróż służbowa i oddelegowanie dotyczą dwóch różnych sytuacji. Pierwsza uregulowana jest w art. 775 kodeksu pracy. Zgodnie z § 1 tego przepisu pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z tą podróżą. W tym przypadku podwładny tylko wyjątkowo i tymczasowo wykonuje powierzone mu zadania poza swoim stałym miejscem pracy.

Incydent, nie zwyczaj

Przy podróży służbowej nie następuje zmiana miejsca pracy, więc nie ma potrzeby dokonywania żadnych modyfikacji w zawartej umowie o pracę. Taki wyjazd wiąże się jedynie z wydaniem pracownikowi polecenia wyjazdu we wskazane przez pracodawcę miejsce w celu wykonania określonego zadania związanego z obowiązkami tej osoby.

Zgodnie z uchwałą składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08) podróż służbowa ma charakter incydentalny. Jej formalną podstawę stanowi polecenie wyjazdu, które powinno określać zadanie oraz termin i miejsce jego realizacji. Jak wskazał SN, zadanie nie może mieć generalnego charakteru, lecz musi być skonkretyzowane.

Oznacza to, iż przed podjęciem decyzji o wysłaniu podwładnego do pracy za granicę pracodawca powinien przeanalizować długość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10537

Wydanie: 10537

Spis treści
Zamów abonament