Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orka to nie dzieło, ale świadczenie usług

23 września 2016 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

ROLNICTWO | Prace polowe wykonuje się zwykle w podobny sposób niezależnie od tego, kto to robi. To przesądza o tym, że nie można im nadać indywidualnego charakteru. Od takiej umowy trzeba więc płacić ZUS.

- Prowadzę działalność gospodarczą – usługi agrotechniczne dla rolnictwa. ZUS wydał decyzję, w której stwierdził, że osoba, która wykonywała dla mnie umowę o dzieło, podlega obowiązkowi składkowemu (nie zgłosiłem jej do ubezpieczeń). Poza tym uznał, że to nie było dzieło, ale inna usługa z cechami zlecenia. Według mnie było to typowe dzieło, bo obejmowało konkretne zadanie, czyli zaoranie ok. 50 hektarów ziemi, bez żadnego podporządkowania z protokołem odbioru i postanowieniami o ewentualnym usuwaniu wad orki. Czy decyzja ZUS jest słuszna? Czy może on ingerować w umowy zawierane między stronami? – pyta czytelnik.

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy o zleceniu. Tak stanowią art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 2 ustawy z 13 października...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10556

Wydanie: 10556

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament