Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W poszukiwaniu grobowca Aleksandra Wielkiego

23 września 2016 | Rzecz o historii | Bogusław Chrabota
≥W 321 r. p.n.e. orszak pogrzebowy Aleksandra Macedońskiego wyruszył z Babilonu. Miał przewieźć ciało króla do rodzinnej Macedonii, ale nigdy tam nie dotarł.
źródło: Wikipedia
≥W 321 r. p.n.e. orszak pogrzebowy Aleksandra Macedońskiego wyruszył z Babilonu. Miał przewieźć ciało króla do rodzinnej Macedonii, ale nigdy tam nie dotarł.
Oaza Siwa. Ruiny świątyni Amona, gdzie wyrocznia miała potwierdzić boskość Aleksandra.
autor zdjęcia: Bogusław Chrabota
źródło: Fotorzepa
Oaza Siwa. Ruiny świątyni Amona, gdzie wyrocznia miała potwierdzić boskość Aleksandra.

W Aleksandrii, gdzie miał zostać pochowany Aleksander Macedoński, do dziś nie odnaleziono nawet fundamentów jego grobowca. Gdzie zatem spoczął najwybitniejszy władca starożytności?

Kiedy umierał w Babilonie 10 czerwca 323 roku przed Chrystusem, był panem świata, wcielonym bogiem, wodzem, którego sukcesu nie powtórzył nikt przed nim ani po nim. Miał ledwie 33 lata i niedawno powrócił z wyprawy, która przestawiła koleje cywilizacji. W ciągu dziesięciu lat niekończących się pochodów i wojen podbił niemal wszystkie znane ówczesnej geografii państwa i narody, ale jego zamysły sięgały jeszcze dalej. Ze swojej stolicy, Babilonu, snuł plany podboju Arabii, zachodniej części basenu Morza Śródziemnego i kraju Scytów. Niestety, pierwsza przyszła śmierć. Do dziś nie wiadomo, co było jej przyczyną. Atak malarii, ostre zapalenie trzustki (Aleksander słynął z pijaństwa) czy trucizna podana przez bojących się kolejnych czystek macedońskich oficerów? Nigdy się tego nie dowiemy. Podobnie jak nie dowiemy się, jakie byłyby losy imperium, gdyby dożył wieku swojego ojca Filipa i pozostawił godnego dziedzica. Niestety, jego jedyny syn, też Aleksander, urodził się jako pogrobowiec, zaś nieszczęśliwie wypowiedziana przez umierającego króla formuła, że imperium należy się „najdzielniejszemu", spowodowała wojny macedońskich generałów i podział państwa na wiecznie wojujące z sobą hellenistyczne królestwa Ptolemeuszy, Seleucydów i Antygonidów, by wspomnieć tylko najgłośniejsze....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10556

Wydanie: 10556

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament