Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki wycofania mieszkania z działalności gospodarczej

06 października 2016 | Dobra Firma | Tomasz Balcerak

Zdarza się, że przedsiębiorca wycofuje lokal mieszkalny z ewidencji środków trwałych prowadzonej przez siebie firmy i przekazuje go do swojego majątku prywatnego. Czynność taka może powodować konsekwencje podatkowe.

Optymalizując rozliczenia funkcjonowania działalności gospodarczej podatnicy korzystają z możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu całości lub części wydatków związanych z utrzymaniem i eksploatacją lokalu mieszkalnego, które jest wykorzystywane do celów prowadzonej przez nich działalności. W ten sposób przedsiębiorca może obniżyć częściowo swoją podstawę opodatkowania, a tym samym zapłacić niższy podatek.

Przykład

Jan Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w której wykonuje tłumaczenia z języków obcych. Podmiot gospodarczy jest zarejestrowany i prowadzony w jednym z prywatnych mieszkań przedsiębiorcy, które wprowadzone zostało do ewidencji środków trwałych. Na potrzeby swojego biura tłumaczeń pan Jan wykorzystuje 100 proc. powierzchni użytkowej mieszkania. W takiej sytuacji wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją mieszkania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez pana Jana działalności. Wydatki te to np. czynsz, media, odpisy amortyzacyjne i podatek od nieruchomości.

Zdarza się jednak, że przedsiębiorca wycofuje lokal mieszkalny z ewidencji środków trwałych prowadzonej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament