Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strategiczny CFO – cel czy mit?

06 października 2016 | Dyrektor finansowy roku

CFO muszą dokonać wyboru między dwiema rolami: strażnika płynności kosztów lub stratega i lidera, który rozumie innowacje i przyzwala na eksperymenty.

iwona D. bartczak

Sytuacja takiego wyboru powstała dlatego, że radykalnie zmieniają się modele biznesu. Zostały przełamane granice branż, firm i ról (pracownik, klient, doradca, dostawca), każdy wchodzi w procesy drugiego, a konkurencja i partnerzy zwykle są spoza naszej branży. Natomiast odpowiadając na zmiany kulturowe i pokoleniowe, trzeba tworzyć organizacje, w których daje się pogodzić odpowiedzialne zarządzanie kapitałem i innymi zasobami z zaspokojeniem potrzeb godnościowych, społecznych i intelektualnych ich uczestników. Dyrektor finansowy musi się zdecydować, czy będzie uczestniczył aktywnie w tych zmianach, czy wycofa się na zaplecze firmy, do tradycyjnych funkcji finansowo-ksiegowych. Tutaj jednak ma małe pole manewru, ponieważ automatyzacja, robotyzacja, outsourcing i własne centra usług wspólnych powodują, że utrzymywanie departamentu finansowego w firmie właściwie traci sens.

Spełniające się marzenie?

Leżą przede mną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament