Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilka poziomów dokumentacji – czyli nowe wyzwania dla podatników

12 października 2016 | Ekspert księgowego | Michał Kubik Rafał Fudali

Wejście w życie nowych przepisów dotyczących cen transferowych zbliża się wielkimi krokami. Warto jednak pamiętać, że część zmian obowiązuje już od tego roku. Stopniowo wprowadzany jest bowiem trójstopniowy podział dokumentacji.

Powstanie obowiązku przygotowania dokumentacji podatkowej oraz jej zakres będzie zależał od poziomu przychodów lub kosztów podatnika... ale z poprzedniego roku. Im wyższe przychody (albo koszty), tym bardziej rozbudowaną dokumentację trzeba będzie przygotować, a każdy z kolejnych stopni dokumentacji ma zawierać inny zakres informacji.

Transakcje są, ale nie ma obowiązku

Podatnik, który nie przekroczy progu 2 mln euro przychodów/kosztów, będzie zwolniony z obowiązku sporządzenia dokumentacji. Co ciekawe, nie będzie musiał jej przygotowywać nawet jeśli praktycznie całość przychodów lub kosztów będzie efektem transakcji z podmiotami powiązanymi. Dla stosunkowo małych firm może to oznaczać poprawę w stosunku do obecnej sytuacji, gdy np. już przy transakcjach usługowych przekraczających równowartość 30 tys. euro muszą przygotowywać dokumentację.

Z drugiej strony, podatnicy którzy sporządzą dokumentację ze względu na wysokość obrotu, będą mieli taki obowiązek również w kolejnym roku – bez względu na wysokość przychodów lub kosztów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10572

Wydanie: 10572

Spis treści
Zamów abonament