Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób ująć w księgach przejęcie spółki

12 października 2016 | Ekspert księgowego | Hanna Staroń
źródło: Rzeczpospolita

EWIDENCJA | Rozliczenie łączenia się spółek metodą nabycia polega na sumowaniu składników aktywów i pasywów podmiotu przejmującego w wartości księgowej z odpowiednimi ich pozycjami jednostki przejmowanej w wartości godziwej.

Hanna Staroń

Spółka akcyjna A planuje przejęcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością B. W jaki sposób należy ująć w księgach rachunkowych nabycie przedsiębiorstwa B? – pyta czytelniczka.

Przedsiębiorstwa, dążąc do ciągłego wzrostu własnej wartości oraz optymalizacji prowadzonej działalności, coraz częściej podejmują decyzje o nabyciu innego podmiotu lub jego zorganizowanej części. Dzięki tym transakcjom mogą one dość szybko pozyskać brakujące składniki aktywów bądź nowe rynki zbytu.

Prawidłowe rozliczenie tran- sakcji nabycia przedsiębiorstwa może w praktyce powodować różnego rodzaju trudności, a sposób ujęcia jej wyników w księgach rachunkowych uzależniony jest przede wszystkim od przyjętej przez spółkę podstawy sporządzania sprawozdania finansowego. Gdy jednostka sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, w wyniku transakcji nabycia przedsiębiorstwa powstaje konieczność rozpoznania wartości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10572

Wydanie: 10572

Spis treści
Zamów abonament