Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adwokat – pomocnik i obrońca praw człowieka

12 października 2016 | Rzecz o prawie | Paweł Osik

Na ile adwokatura jako samorząd zawodowy i każdy z adwokatów z osobna pozostają odpowiedzialne za obronę praw człowieka.

W najbliższą sobotę w Warszawie odbędzie się konferencja organizowana przez Naczelną Radę Adwokacką wraz z komisją praw człowieka przy NRA: „Adwokatura w obronie praw człowieka". Przy tej okazji warto zadać sobie pytanie, na ile adwokatura jako samorząd zawodowy i każdy z adwokatów z osobna pozostają odpowiedzialne za obronę praw człowieka. W szczególności zaś, czy wykonywanie zawodu adwokata może polegać na podejściu czysto biznesowym, na świadczeniu szczególnego rodzaju usług i maksymalizowaniu zysków.

Odpowiadając jak najprościej, stwierdzić należy, że tradycja zobowiązuje. Działalność adwokatury na rzecz ochrony praw człowieka i obywatela to nie tylko tak piękne i karty w jej historii jak współtworzenie Komitetu Obrony Robotników czy obrona w procesach karnych w okresie stanu wojennego. Istotna jest nie tylko w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10572

Wydanie: 10572

Spis treści
Zamów abonament