Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie dopiero po spłacie długu w ZUS

18 października 2016 | Dobra Firma | Marcin Nagrórek

Przedsiębiorca nie uzyska prawa do jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy, jeśli w ciągu 6 miesięcy od tego zdarzenia nie ureguluje zaległych składek ZUS. Po tym terminie jego uprawnienie się przedawnia.

ZUS odmówił mi jednorazowego odszkodowania w związku z wypadkiem przy pracy, do którego doszło 24 listopada 2015 r. (wniosek złożyłem 30 listopada), bo uznał, że to prawo się przedawniło. ZUS podał, że na dzień wypadku i złożenia wniosku miałem zaległości w składkach (2,3 tys. zł) i nie uregulowałem ich w ciągu 6 miesięcy od tego zdarzenia. Organ nie kwestionuje samego wypadku, a działalność dawno już zakończyłem. Czy od tej decyzji ZUS warto odwołać sie do sądu? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa) za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło:

- podczas lub w związku z wykonywaniem przez etatowca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament