Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwentaryzacja w handlu detalicznym

19 października 2016 | Ekspert księgowego | Jakub Młyński

W spółkach obrotu detalicznego spis jest nie tylko obowiązkiem, ale także dużym wyzwaniem organizacyjnym. Warto je podjąć, bo to doskonała procedura kontroli wewnętrznej rozproszonych placówek.

Regulacje dotyczące inwentaryzacji zostały opisane w rozdziale 4 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Regulacje te nakładają na spółki obowiązek inwentaryzacji swoich aktywów na dzień bilansowy w określonym terminie. W przypadku jednostek zajmujących się handlem detalicznym, najtrudniejszym organizacyjnie zadaniem jest przeprowadzenie inwentaryzacji środków pieniężnych oraz zapasów magazynowych. Trudność ta polega na umieszczeniu tych składników aktywów w licznych rozproszonych sklepach oraz konieczność zapewnienia niezależnych zespołów spisowych. Poszczególne przedsiębiorstwa, w zależności od wewnętrznej oceny ryzyka, przyjmują różnorodne sposoby zapewniające spełnienie tych wymogów.

Outsorcing – niezależność

Jednym z możliwych rozwiązań jest wynajęcie zewnętrznej firmy, która za pomocą swoich pracowników, często zatrudnionych na potrzeby wykonania konkretnego spisu z natury, zliczy stany magazynowe. Zaletami tego rozwiązania jest zapewnienie rzetelności spisu oraz możliwość skorzystania z większego doświadczenia usługodawców, którzy często specjalizują się w tego typu działalności. Rozwiązanie to jest na pewno korzystne dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament