Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozgłośnia musi stosować prewspółczynnik do odliczenia

19 października 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Czynności wykonane przez nadawcę publicznego w ramach misji publicznej nie podlegają opodatkowaniu VAT, bo nie są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Spór w sprawie dotyczył obowiązku określenia kwot podatku naliczonego z zastosowaniem proporcji z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r.

Z pytaniem wystąpiła rozgłośnia regionalna – publiczne radio. Tłumaczyła, że w swojej działalności wykonuje wiele czynności, w tym: odpłatne świadczenie usług zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 34, odpłatne świadczenie usług reklamowych opodatkowane 23 proc. VAT i odpłatne świadczenie usług niepodlegające VAT ze względu na miejsce świadczenia tych usług znajdujące się poza terytorium kraju. Zapytała czy od 1 stycznia 2016 r. będzie miała obowiązek określania kwot podatku naliczonego do odliczenia zgodnie z tzw. prewspółczynnikiem z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT.

Fiskus odpowiedział, że tak. Zauważył, że radio ma za zadanie realizowanie między innymi misji publicznej. Realizując ją nie prowadzi działalności gospodarczej, a tym samym nie działa w charakterze podatnika VAT. Ponadto, z okoliczności sprawy wynika, że oprócz misji publicznej, rozgłośnia wykonuje również działalność gospodarczą (zwolnioną z VAT, opodatkowaną VAT oraz niepodlegającą opodatkowaniu). W swojej działalności nabywa różnego rodzaju towary i usługi (np. energię elektryczną,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament