Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wsparcie od wspólnika z niższym PCC

26 października 2016 | Ekspert księgowego | Marta Putek

Jeśli pożyczkodawcą dla spółki jawnej jest jeden z jej uczestników, to umowa pożyczki jest traktowana jako zmiana umowy spółki. Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi wtedy 0,5, a nie 2 proc.

Jesteśmy spółką jawną. Mamy chwilowe problemy finansowe. Czy wspólnicy mogą dokapitalizować spółkę? Jeśli tak, to jaka jest najlepsza forma takiego wsparcia? – pyta czytelnik.

Oczywiście, wspólnicy spółki jawnej mogą dokapitalizować spółkę, by wspomóc ją w chwilowych problemach finansowych. Spółka jawna jest podmiotem, który działa na podstawie prawa handlowego. Podstawowym źródłem jej finansowania jest kapitał podstawowy, który składa się z wkładów wniesionych przez wspólników w momencie założenia spółki. Przy przejściowych problemach związanych z finansowaniem bieżącej działalności firmy, przedsiębiorcy mają do dyspozycji trzy sposoby dofinansowania spółki, które są uzależnione od charakteru transakcji, tj. czy będzie ona miała charakter bezzwrotny czy zwrotny. Za sposób finansowania o charakterze bezzwrotnym uważa się wkłady wniesione przez wspólników spółki. Z kolei charakter zwrotny mają kredyt bankowy oraz pożyczka od właścicieli lub podmiotów zewnętrznych. Należy mieć na uwadze, że każda z tych form wiąże się różnym stopniem zaangażowania wspólników oraz kosztem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10584

Wydanie: 10584

Spis treści
Zamów abonament