Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolne za nadgodziny obniży pensję

03 listopada 2016 | Praca i ZUS | Anna Rogowska

Jeżeli w zamian za pracę nadliczbową pracownik na swój wniosek odebrał czas wolny w innym miesiącu niż wypadała ta dodatkowa aktywność, otrzyma odpowiednio niższe wynagrodzenie.

Praca w godzinach nadliczbowych może być wykonywana jedynie wtedy, gdy zdarzą się szczególne potrzeby pracodawcy lub gdy trzeba prowadzić akcję ratowniczą w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunąć awarię.

Dwie formy

Sposób rozliczenia pracy w godzinach nadliczbowych ustawodawca uregulował w dwojaki sposób. Można wypłacić dodatek za pracę nadgodzinach albo udzielić czasu wolnego.

Istotne jest, że przy udzielaniu czasu wolnego pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w nadgodzinach. To oznacza, że jeżeli podwładny pracował w miesiącu np. 10 godzin ponad obowiązującą go normę czasu pracy, za które następnie udzielony zostanie czas wolny, za tę aktywność dostanie wyłącznie normalne wynagrodzenie.

Udzielenie czasu wolnego może nastąpić na pisemny wniosek pracownika. W takim przypadku zatrudniony wskazuje termin, kiedy chce odebrać wolne....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10590

Wydanie: 10590

Spis treści
Zamów abonament