Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Myli się ten, kto mówi: „mieszkanie samo pracuje na siebie”

14 listopada 2016 | Nieruchomości
źródło: materiały prasowe

Hanna Milewska-Wilk | ekspert Stowarzyszenia Mieszkanicznik

Rz: Ile osób zajmuje się dziś profesjonalnie wynajmem mieszkań w Polsce, żyje z tego? Dla ilu jest to dodatkowa działalność, dodatek do pensji?

Hanna Milewska-Wilk, Stowarzyszenie Mieszkanicznik: Jedyne statystyki, na których można się oprzeć, oceniając liczbę wynajmujących, to te z podatków.

Można szacować, że dla około 50 tysięcy osób przychody z najmu i dzierżaw są najważniejszym źródłem utrzymania. Natomiast około 611 tysięcy podatników wykazuje takie przychody w swoich zeznaniach podatkowych.

Mieszkanicznik podaje, że corocznie zwiększa się o ponad 40 tysięcy liczba podatników wykazujących dochody z najmu. Z czego to wynika – maleje szara strefa?

Dane Ministerstwa Finansów wskazują na coroczny przyrost – od pięciu już lat – podatników rozliczających przychody z najmu ryczałtem. Ale nie jest to jedyne źródło, w którym dane pokazują dynamiczny wzrost rynku najmu. Firma Reas zebrała szacunki deweloperów odnośnie do wielkości sprzedaży dla osób prywatnych, ale w celach inwestycyjnych. Jest to około 20 proc. produkcji za zeszły rok. To poziom porównywalny ze sprzedażą lokali w programie „MdM" z rynku pierwotnego. A rynek wtórny jest dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10598

Wydanie: 10598

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament