Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybór firmy determinuje sposób opodatkowania

17 listopada 2016 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Momentem powstania przychodów z tytułu wydani opinii przez biegłego sądowego, który prowadzi działalność, jest data wykonania usługi, a nie moment otrzymania wynagrodzenia.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 5 października 2016 r. (I SA/Po 2392/15).

Stan faktyczny

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że wykonuje zarejestrowaną działalność gospodarczą (m.in. w zakresie sporządzania opinii ekonomicznych) na zasadach ogólnych. Jest płatnikiem VAT oraz biegłym sądowym z zakresu analizy ekonomicznej, wyceny przedsiębiorstw i zarządzania przedsiębiorstwem. Sędziowie sądów rejonowych i okręgowych zlecają mu wykonanie określonych czynności, jako biegłemu sądowemu. Sąd nie zawiera umowy cywilno-prawnej z biegłymi sądowymi (podobnie jak z tłumaczami przysięgłymi, adwokatami, radcami prawnymi, mediatorami oraz kuratorami). Zleca im jedynie wykonanie określonych czynności poprzez wydanie postanowienia o powołaniu danej osoby.

Wnioskodawca stwierdził, że kwalifikuje należności otrzymane od sądu jako działalność gospodarczą, ale ma wątpliwości co do momentu powstania przychodu z tytułu tak wykonywanej działalności. Zapytał czy momentem powstania przychodów z tytułu wydanej przez niego opinii, jako biegłego sądowego, będzie chwila otrzymania wypłacanego na podstawie orzeczenia sądu wynagrodzenia zgodnie z art. 14 ust....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10601

Wydanie: 10601

Spis treści
Zamów abonament