Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla środków trwałych prowadzi się konta ksiąg pomocniczych

30 listopada 2016 | Ekspert księgowego | Marta Putek

Obowiązek posiadania ewidencji środków trwałych wynika z przepisów podatkowych - jej brak wyklucza odpisy amortyzacyjne z kosztów. Regulacje bilansowe mówią o kontach ksiąg pomocniczych, nie precyzując ich formy.

- Zakładamy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie prowadzić głównie działalność produkcyjną. Jakie zasady obowiązują nas przy wprowadzaniu środków trwałych do ewidencji? – pyta czytelnik.

Polityka dotycząca środków trwałych w firmie, w której są one znacznym składnikiem majątku – a tak niewątpliwie jest w przypadku firm produkcyjnych – powinna być przemyślana i zaplanowana z uwzględnieniem specyfiki działalności firmy, struktury bilansu a także rozliczeń podatkowych. Oprócz obowiązków, także formalnych, wynikających wprost z przepisów bilansowych bądź podatkowych, podatnicy mają do dyspozycji narzędzia, które pozwalają im na optymalizację ich rozliczeń z fiskusem w zakresie środków trwałych i ich amortyzacji.

Krok 1. Klasyfikacja

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, czy dany składnik majątku, który firma chce wprowadzić do ewidencji, na pewno nosi znamiona środka trwałego. Z pomocą idzie art. 3 pkt 17 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Zawarta w nim definicja mówi, że za środki trwałe uznaje się te aktywa, które są kompletne, zdatne do użytkowania, będą wykorzystywane na potrzeby działalności jednostki oraz okres ich ekonomicznej użyteczności jest dłuższy niż jeden rok.

Uwaga! Przepisy podatkowe przewidują, że grunty oraz prawo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10612

Wydanie: 10612

Spis treści
Zamów abonament