Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybki transfer z ZUS do KRUS wykluczony

09 grudnia 2016 | Dobra Firma | Zygmunt Łobejko

W Kasie rolniczej może być ubezpieczony gospodarz prowadzący dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą, który był obowiązkowo obecny w tej kasie przez co najmniej trzy lata przypadające bezpośrednio przed startem biznesu.

Osoby, które nie spełniają warunków określonych w art. 5a ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 277; dalej: ustawa o ubezpieczeniu rolników) nie mogą, prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą, swobodnie wybierać między ZUS a ubezpieczeniem społecznym rolników. W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 4 ustawy z 13 grudnia 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963; dalej: ustawa o sus) przedsiębiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu w ZUS od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia jej zaprzestania, z wyłączeniem okresu, na który zawieszono wykonywanie działalności. Poza tym obowiązek ubezpieczeń w ZUS z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności może być wyłączony, gdy dana osoba spełni warunki określone w ustawie o ubezpieczeniu rolników.

Kilka warunków

W myśl jej art. 5a rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10620

Wydanie: 10620

Spis treści
Zamów abonament