Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma nie zapłaci CIT, jeżeli tylko rozlicza się z udziałowcem

21 grudnia 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Przekazanie wspólnikowi majątku likwidowanej spółki nie powoduje powstania po jej stronie obowiązku podatkowego.

Wspólnicy spółki zamierzają podjąć uchwałę o jej likwidacji. Po zakończeniu jej działalności, a w szczególności po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, majątek spółki zostanie podzielony pomiędzy udziałowców. Składniki majątku za pośrednictwem likwidatorów zostaną wydane udziałowcom w naturze. We wniosku o interpretację firma zapytała, czy w razie likwidacji spółki powstanie przychód i obowiązek zapłaty CIT w związku z wydaniem udziałowcom składników majątku. A jeśli tak, to kto będzie zobowiązany do jego uiszczenia, skoro w dacie płatności daniny spółka będzie już wykreślona z rejestru.

Fiskus nie widział problemu. Odpowiedział, że jeżeli w związku z likwidacją spółki przekazany zostanie majątek na rzecz wspólników, to w tej sytuacji powstanie dochód podlegający opodatkowaniu. Po stronie spółki powstaje bowiem zobowiązanie w związku z likwidacją, a jego uregulowanie następuje przez wykonanie świadczenia niepieniężnego, tj. wydanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10630

Wydanie: 10630

Spis treści
Zamów abonament