Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bon podarunkowy – bez paragonu

21 grudnia 2016 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Sprzedaż talonów, które uprawniają do zakupu za nie dowolnych towarów z oferty firmy-wystawcy, nie podlega rejestracji na kasie fiskalnej. Dopiero realizacja kuponów i wydanie produktów wymaga zafiskalizowania transakcji. Marcin Szymankiewicz

- Spółka (podatnik VAT czynny) zajmuje się handlem detalicznym. Od grudnia 2016 r. do swej oferty wprowadziła bony podarunkowe o nominałach 50, 100 i 200 zł. Bon podarunkowy adresowany jest do klientów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej), którzy chcą kupić dla kogoś prezent, ale nie wiedzą co wybrać, aby osoba obdarowana była zadowolona. Osoba, która będzie realizowała ten bon, będzie mogła wybrać dowolny towar z oferty spółki za kwotę znajdującą się na bonie lub wyższą – za dodatkową dopłatą. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonowana jest w spółce za pomocą kasy rejestrującej. Czy na kasie powinna być ujęta sprzedaż bonu podarunkowego, czy dopiero sprzedaż towaru, za który klient płaci bonem podarunkowym? – pyta czytelniczka.

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia bonu podarunkowego. W znaczeniu słownikowym „bon" oznacza m.in. „dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sumy pieniędzy lub usług" (zob.: http://sjp.pwn.pl ).

Natomiast przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10630

Wydanie: 10630

Spis treści
Zamów abonament