Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe reguły dla uczestników inwestycji budowlanych

04 stycznia 2017 | Dobra Firma | Agata Szczerba

Zasady wyrażenia przez inwestora zgody na zawarcie umowy z podwykonawcą ulegną zmianie gdy wejdzie w życie przygotowywana właśnie nowelizacja Kodeksu cywilnego.

Senat RP przedstawił propozycję zmian ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny (projekt wpłynął do Sejmu 8 lipca ubiegłego roku, a 23 września 2016 r. odbyło się jego pierwsze czytanie). Projekt zakłada zmianę art. 6471 § 5 k.c. poprzez dodanie zadania drugiego do obecnej treści ww. przepisu, który miałby w całości brzmieć: „§ 5. Zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę. Inwestor ponosi solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę, jeżeli wyraził zgodę, o której mowa w § 2, w formie pisemnej, pod rygorem braku odpowiedzialności solidarnej inwestora".

Proponowana zmiana brzmienia art. 6471 § 5 k.c. może wpłynąć w sposób zasadniczy na proces inwestycyjny oraz wynikające z niego stosunki, w tym sytuację inwestora, wykonawcy i podwykonawcy.

Zgoda inwestora

Obecnie nie budzi wątpliwości, że zgoda inwestora na zawarcie umowy wykonawcy z podwykonawcą warunkuje powstanie odpowiedzialności solidarnej inwestora wobec tego podwykonawcy za zapłatę wynagrodzenia. Powyższy wymóg dotyczy również umowy zawartej z dalszymi podwykonawcami i odnosi się zarówno do inwestora, jak i wykonawcy. Zgodnie z art. 6471 § 2 k.c. zgoda inwestora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10641

Wydanie: 10641

Spis treści
Zamów abonament