Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić koszty przy sprzedaży akcji s.k.a. objętych za aport

04 stycznia 2017 | Ekspert księgowego

Fiskus błędnie chce stosować ustawę o CIT przy ich likwidacji spółek komandytowo- -akcyjnych w sytuacji, gdy nastąpiła zmiana zasad opodatkowania dochodów z tytułu uczestnictwa w tych podmiotach.

W maju 2016 r. bank wystąpił o interpretację dotyczącą przepisów ustawy o CIT. Wyjaśnił, że jest m.in. akcjonariuszem w spółce komandytowo – akcyjnej (s.k.a.) z siedzibą w Polsce. Akcje spółki uzyskał w dwóch etapach, tj. w drodze umowy sprzedaży akcji oraz podwyższenia kapitału zakładowego. Rejestracja przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego, będącego konsekwencją objęcia akcji oraz wniesienia wkładu na ich pokrycie, nastąpiła 17 grudnia 2015 r.

Bank zauważył, że s.k.a. nie była podatnikiem CIT do 31 października 2015 r. Nie prowadziła działalności operacyjnej w roku obrotowym rozpoczętym 1 listopada 2015 r.

W okresie, w którym s.k.a. nie była podatnikiem CIT, poniosła stratę bilansową. Bank podkreślił, że nie otrzymywał żadnych wypłat w związku z jej akcjami. Teraz rozważa likwidację spółki, w związku z którą po zaspokojeniu (zabezpieczeniu) wierzycieli, jako jedyny jej akcjonariusz otrzyma środki pieniężne stanowiące jej majątek, w proporcji odpowiadającej udziałowi w zysku.

Bank zapytał czy w opisanym przypadku, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy nowelizującej z 8 listopada 2013 r., jego przychód z tytułu likwidacji s.k.a. podlega pomniejszeniu o wydatki na nabycie i objęcie akcji oraz wartość wkładu niepieniężnego wniesionego na pokrycie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym.

Fiskus odpowiedział, że jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10641

Wydanie: 10641

Spis treści
Zamów abonament