Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rabat nie musi być pieniężny

18 stycznia 2017 | Ekspert księgowego | Marta Putek
źródło: Rzeczpospolita

Otrzymane za darmo dodatkowe towary, jako bonus za określony poziom zakupów, nie są nieodpłatnym świadczeniem. Nie podwyższą więc podstawy opodatkowania.

- Jesteśmy spółką handlową. Przy zakupach 1000 sztuk artykułu od jednego z dostawców dostajemy 100 sztuk gratis. Jak mamy wycenić otrzymane towary? Czy możemy je sprzedawać? Czy taki rodzaj otrzymanych towarów jest dla nas przychodem z tytułu nieodpłatnych świadczeń? – pyta czytelnik.

Otrzymane przez spółkę towary są rabatem towarowym, inaczej nazywanym naturalnym. Jest to praktyka często stosowana w działalności handlowej. Ma za zadanie uatrakcyjnić ofertę sprzedaży i zachęcić kupujących do kolejnych zakupów u sprzedawcy, a w konsekwencji w przyszłości spowodować zwiększenie przychodów.

Rabat naturalny traktowany jest jako szczególna forma obniżki ceny za zakupiony towar. Otrzymanie towarów w ten sposób nie jest przychodem podatkowym, ponieważ nie jest to przychód z nieodpłatnych świadczeń. Z nieodpłatnym świadczeniem mamy do czynienia, gdy powstaje przysporzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament