Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hipoteka również na składki objęte układem

24 stycznia 2017 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

Umowa z ZUS na ratalną spłatę zadłużenia nie chroni przedsiębiorcy przed zabezpieczeniem tego zobowiązania hipoteką przymusową czy zastawem.

Marcin Nagórek

- ZUS wydał pod koniec grudnia 2016 r. decyzję określającą moje zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (z działalności gospodarczej). Jednak w marcu 2016 r. zawarłem układ ratalny, który spłacam. W uzasadnieniu ZUS podał, że ta decyzja ma stanowić podstawę wpisu hipoteki przymusowej. Czy ZUS ma prawo wpisać hipotekę, mimo że wypełniam umowę? Czy po złożeniu odwołania sąd zweryfikuje, jak się z niej wywiązuję? – pyta czytelnik.

Po pierwsze, należy przypomnieć specyficzny tryb rozpoznawania spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych przed sądami. Otóż przedmiot rozpoznania tych spraw wyznacza decyzja ZUS, od której wniesiono odwołanie (por. postanowienie Sądu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10657

Wydanie: 10657

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament