Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty ogólne utrzymania biura służą działalności „mieszanej”

07 lutego 2017 | Administracja

Jednostka nie musi stosować prewspółczynnika do odliczenia VAT związanego z wydatkami na działalność w zakresie parkingów, targowisk i szaletów miejskich, które jest w stanie przyporządkować do celów działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 6 grudnia 2016 r. (2461-IBPP3.4512.571.2016.2.SR) odpowiedział na pytanie dotyczące stosowania tzw. prewspółczynnika przez jednostkę budżetową do odliczenia VAT od wydatków związanych z parkingami, targowiskami, punktem odbioru towarów niebezpiecznych i gruzu oraz utrzymaniem szaletów miejskich, a także braku wpływu poziomu dochodowości na konieczność stosowania tzw. „prewspółczynnika". Interpretacja została wydana na wniosek jednostki budżetowej, która zajmuje się m.in. utrzymaniem dróg, ulic, placów i mostów, a także utrzymaniem porządku i czystości w gminie, w tym usuwaniem pojazdów z dróg publicznych.

Jak wskazał wnioskodawca, czynności wykonywane w tym zakresie, co do zasady stanowią realizację zadań statutowych jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem przypadków wynajmu sprzętu drogowego podmiotom zewnętrznym, co jest dokumentowane wystawianymi przez wnioskodawcę fakturami VAT z wykazaną stawką podatku 23 proc. i kwotą podatku. We wniosku o wydanie interpretacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10669

Wydanie: 10669

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament