Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak pogodzić ochronę prywatności z nieskrępowanym rozwojem gospodarki

08 lutego 2017 | Dobra Firma | Maciej Kawecki
źródło: materiały prasowe

O potrzebie znalezienia złotego środka, czyli wyważenia reguł związanych z ochroną danych osobowych z jednej strony oraz potrzebą zapewnienia przedsiębiorcom pola do rozwoju z drugiej i roli w tym procesie Ministerstwa Cyfryzacji mówi Michałowi Kołtuniakowi doradca w gabinecie politycznym ministra cyfryzacji.

Rz: W ostatnich dniach dużo się mówi o ochronie danych osobowych. Czym jest spowodowane to zainteresowanie mediów i opinii publicznej?

dr Maciej Kawecki: Na pewno można wskazać na dwa wydarzenia o charakterze rocznicowym. Kilka dni temu obchodziliśmy Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Dzień ustanowiony w rocznicę przyjęcia Konwencji 108 Rady Europy – najstarszego aktu prawnego o zasięgu międzynarodowym, kompleksowo regulującego zagadnienia związane z ochroną danych osobowych. Drugą okazję tworzy 20 – lecie polskiej ustawy o ochronie danych osobowych. Wydarzenia te są pewną formą przypominania, celebrowania dat bez wątpienia ważnych z uwagi na ochronę danych osobowych obywateli. Ich obchodzenie jest istotne o tyle, że stanowi okazję do przypomnienia, czym tak naprawdę jest ochrona danych osobowych, co samo w sobie podnosi świadomość na temat potrzeby ich ochrony. W praktyce nie ma to jednak żadnego wpływu na sytuację prawną obywateli w zakresie ochrony ich prywatności.

To nie ze względu na te wydarzenia warto – w mojej ocenie szczególnie – zaakcentować wyjątkowość okresu, w którym się w chwili obecnej znajdujemy. Ważnym do podkreślenia jest natomiast, że żyjemy w czasie bez wątpienia niezwykle doniosłych unijnych, a w konsekwencji krajowych, przemian w prawie ochrony danych osobowych. Przemian, które wywrą ogromny wpływ na ochronę naszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10670

Wydanie: 10670

Spis treści
Zamów abonament