Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

JPK – małe i średnie firmy zaczynają raportowanie

20 lutego 2017 | Podatki | Aleksandra Sewerynek Bartosz Balewski

Do 27 lutego małe i średnie przedsiębiorstwa muszą złożyć po raz pierwszy plik JPK dla ewidencji zakupu i sprzedaży. To dla nich duża zmiana, nie tylko w zakresie samej technologii.

Od 1 stycznia 2017 roku mali i średni przedsiębiorcy zostali objęci obowiązkiem raportowania w formacie JPK. Począwszy od rozliczenia za styczeń podmioty te zobowiązane są przesyłać jednolity plik kontrolny dla ewidencji sprzedaży i zakupu VAT (JPK_VAT). Od lipca 2016 r. robią to już co miesiąc duzi przedsiębiorcy.

Obowiązek składania JPK_VAT przez małych i średnich przedsiębiorców z początkiem 2017 roku został wprowadzony w wyniku zmian w ordynacji podatkowej oraz w ustawie o VAT w zakresie ewidencji zakupu i sprzedaży, w tym w wyniku poszerzenia zakresu danych do uwzględnienia w tej ewidencji o numer identyfikacji podatkowej kontrahenta.

Objęcie od 1 stycznia 2017 r. obowiązkiem raportowania w formie JPK_VAT małych i średnich przedsiębiorców oznacza w praktyce wzrost liczby plików JPK,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10680

Wydanie: 10680

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament