Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć w księgach przyjęcie uproszczenia dotyczącego leasingu

01 marca 2017 | Ekspert księgowego | Anna Ławniczak
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Mała jednostka, która do tej pory wykazywała przedmiot umowy leasingu jako składnik aktywów w swoich księgach, ma prawo zastosować do niego zasady przewidziane w przepisach o podatkach dochodowych. Anna Ławniczak

Nasza spółka, jako jednostka mała, spełnia warunki do zastosowania uproszczeń dla umów leasingu i chcielibyśmy z nich skorzystać. Czy trwające umowy leasingu powinniśmy ujmować w księgach jako leasing finansowy na dotychczasowych zasadach do ich zakończenia, czy możemy z dniem 1 stycznia 2017 r. wyksięgować trwające umowy leasingu? W jaki sposób powinniśmy to ująć w księgach? – pyta czytelniczka.

Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) w art. 3 ust. 6 zezwala tzw. małym jednostkom stosować zasady kwalifikacji umów leasingowych określone w przepisach podatkowych. Dla przypomnienia, jednostki małe to takie, które w poprzednim roku obrotowym nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:

1) 17 mln zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,

2) 34 mln zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i  produktów za rok obrotowy,

3) 50 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.

Uwaga! Do jednostek małych nie zalicza się m.in. banków, zakładów ubezpieczeń, funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych, emitentów papierów wartościowych, kas oszczędnościowo-kredytowych, krajowych instytucji płatniczych i instytucji pieniądza elektronicznego - bez względu na wielkość sumy bilansowej, przychodów netto i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10688

Wydanie: 10688

Spis treści
Zamów abonament