Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnikiem podatku od nieruchomości są wspólnicy spółki cywilnej

04 maja 2017 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Spółka cywilna sama nie może być najemcą, nie reguluje też daniny.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 13 marca 2017 r. (II FPS 5/16).

Stan faktyczny

Prezydent miasta wymierzył spółce cywilnej podatek od nieruchomości za poprzedni rok od lokalu użytkowego najmowanego przez jej wspólników od gminy. Umowa nie mówiła o obowiązku uiszczania na rzecz gminy podatku od wynajmowanej nieruchomości. Spółka nie zamierzała płacić. Odwołała się od decyzji, ale SKO utrzymało ją w mocy. Uznało, że spółka jako najemca lokalu użytkowego jest posiadaczem części obiektu budowlanego będącego własnością gminy. W konsekwencji, jest podatnikiem podatku od nieruchomości na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.)

Spór trafił na wokandę. W skardze do sądu administracyjnego firma przekonywała, że z umowy najmu nie wynika obowiązek opłacania podatku od nieruchomości. Ponadto, jej zdaniem, urzędnicy błędnie zaadresowali decyzję podatkową, bo podatnikiem podatku od nieruchomości nie jest spółka cywilna, lecz jej wspólnicy.

WSA w Rzeszowie oddalił skargę. Nie miał wątpliwości, że podatnikiem podatku od nieruchomości jest spółka cywilna, a nie jej wspólnicy. Zauważył, że wśród podmiotów, na których spoczywa obowiązek podatkowy ustawodawca wyodrębnił...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10740

Wydanie: 10740

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament