Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkolenie lekarzy ze zwolnieniem z VAT

04 maja 2017 | Dobra Firma | Tomasz Krywan
Kiedy podnoszenie kwalifikacji podlega zwolnieniu
źródło: Rzeczpospolita
Kiedy podnoszenie kwalifikacji podlega zwolnieniu

Kształcenie zawodowe i przekwalifikowanie podlega preferencyjnemu rozliczeniu m.in. wtedy, gdy jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Nie ma ich dla zawodu fizjoterapeuty i rehabilitanta.

- Firma szkoleniowa zamierza rozpocząć prowadzenie szkoleń dla fizjoterapeutów, rehabilitantów i lekarzy. Czy szkolenia takie będą zwolnione z VAT jako usługi prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach? – pyta czytelnik.

Świadczenie usług szkoleniowych jest, co do zasady, opodatkowane VAT według stawki 23 proc. Nie dotyczy to usług szkoleniowych zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26–29 ustawy o VAT oraz § 3 ust. 1 pkt 13 i 14 rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 736 ze zm.; dalej: rozporządzenie).

Co zawiera katalog

Wśród tych zwolnień znajdują się, między innymi, określone w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT oraz w § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia zwolnienia od podatku obejmujące świadczenie usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania (innych niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT; zastrzeżenie to w przedstawionej sytuacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10740

Wydanie: 10740

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament