Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa to za mało do ubezpieczenia

11 maja 2017 | Praca i ZUS | Adrian Prusik

Samo zawarcie umowy o pracę nie jest podstawą do objęcia ubezpieczeniem pracowniczym. Konieczne jest wykonywanie pracy na warunkach stosunku pracy.

Takie konkluzje wynikają z wyroku Sądu Najwyższego z 17 marca 2016 r. (III UK 84/15).

Sprawa dotyczyła decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w której stwierdzono, że ubezpieczony, posiadając formalnie status pracownika u płatnika składek, nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu. ZUS zakwestionował prawidłowość zakwalifikowania go jako podlegającego ubezpieczeniu społecznemu z tytułu stosunku pracy. Po odwołaniu od tej decyzji sprawa trafiła do sądu okręgowego.

W postępowaniu sądowym ustalono, że ubezpieczony dodatkowo prowadzi własną działalność gospodarczą. W początkowym okresie prowadzenia działalności zatrudniał pracownika, jednak po jakimś czasie, z uwagi na problemy finansowe, zaczął prowadzić ją samodzielnie.

W ocenie sądu okręgowego umowa o pracę była zawarta dla pozoru, zaś celem jej zawarcia był wyłącznie zamiar zwolnienia ubezpieczonego od obowiązku opłacania składek z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej.

Ustalenia te podzielił w apelacji także sąd apelacyjny. Jak zauważył, czynności wykonywane przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10746

Wydanie: 10746

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament