Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozdzielność nie blokuje liczenia odsetek

16 maja 2017 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

Wyrok o rozwodzie ogranicza odpowiedzialność za odsetki od długu w ZUS tylko do dnia uprawomocnienia się tego orzeczenia. Takich skutków nie niesie orzeczenie o rozdzielności majątkowej małżonków.

Marcin Nagórek, radca prawny

- ZUS określił mi długi składkowe z działalności małżonki na ok. 30 tys. zł, w tym odsetki (6 tys.), na 30 kwietnia br. Mamy rozdzielność majątkową już od 20 lutego 2011 r., co zgłaszałem w ZUS. W decyzji Zakład obciążył mnie składkami do daty orzeczenia o rozdzielności, a odsetkami aż do 30 kwietnia br. Czy ta decyzja jest prawidłowa w zakresie odsetek, skoro z ordynacji podatkowej (art. 110) wynika, że odpowiedzialność nie obejmuje odsetek powstałych po dniu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie? – pyta czytelnik.

Jak wynika z art. 23 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963 ze zm.; dalej: ustawa systemowa) od nieopłaconych w terminie składek należne są od płatnika odsetki za zwłokę, na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 613 ze zm.; dalej: o.p.). Zgodnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10750

Wydanie: 10750

Spis treści
Zamów abonament