Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wspólnik zapłaci PCC od pożyczki od spółki jawnej

25 maja 2017 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Z interpretacji organów wynika, że podmioty będące podatnikami VAT, udzielając pożyczek, świadczą czynności podlegające opodatkowaniu, ale korzystające ze zwolnienia. Sądy często się z tym nie zgadzają.

- Spółka jawna udzieliła pożyczki swojemu wspólnikowi. Czy wspólnik jest obowiązany do zapłaty z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelniczka.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają, między innymi, umowy pożyczek pieniężnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o PCC). Jednak na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o PCC nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności, gdy przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności (z nieistotnymi w omawianej kwestii wyjątkami).

Mając to na uwadze należy wskazać, że od wielu lat kwestią sporną jest to, w jakim zakresie w związku z udzielaniem pożyczek przez podmioty będące podatnikami VAT dochodzi do świadczenia podlegających opodatkowaniu (lecz zwolnionych od podatku) usług pożyczek. W mojej ocenie jest tak zawsze, jeżeli pożyczki udziela podmiot działający w charakterze podatnika (co w przypadku spółek, w tym spółek jawnych, ma miejsce zawsze). Uważam, że nie jest konieczne, aby przedmiotem działalności gospodarczej podmiotu udzielającego pożyczki było udzielanie pożyczek. Konsekwencją przyjęcia takiego stanowiska jest wyłączenie opodatkowania takich pożyczek podatkiem od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10758

Wydanie: 10758

Spis treści
Zamów abonament