Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki dokument na zakup owoców z ogródka

25 maja 2017 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Na potwierdzenie nabycia produktów roślinnych i zwierzęcych bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, który nie jest przedsiębiorcą, kupujący prowadzący działalność może wystawić dowód wewnętrzny.

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. sprzedaż hurtowa owoców. Organizuje w związku z tym skupy owoców. Dochody z działalności gospodarczej opodatkowuje liniowym PIT i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Przedsiębiorca nabywa głównie owoce od rolników, zarówno rolników ryczałtowych, jak i podatników VAT czynnych. Zdarzenia gospodarcze są wtedy dokumentowane odpowiednio fakturami VAT RR oraz fakturami i na podstawie tych dowodów ewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W niewielkim zakresie przedsiębiorca kupuje owoce także od osób wytwarzających je w gospodarstwach domowych, w przydomowych ogrodach. Osoby te nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są rolnikami (w tym rolnikami ryczałtowymi) i nie są podatnikami VAT. Na udokumentowanie zakupu owoców (towarów handlowych) od tych osób przedsiębiorca wystawia dowody wewnętrzne zgodnie z § 14 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy postępuje prawidłowo i czy wydatki udokumentowane w ten sposób może traktować jako koszty uzyskania przychodu? – pyta czytelniczka.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika był dla niego kosztem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10758

Wydanie: 10758

Spis treści
Zamów abonament