Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Badania lekarskie z problemami

08 czerwca 2017 | Praca i ZUS | Weronika Papucewicz

Kontrola stanu zdrowia pracownika bywa szczególnie kłopotliwa, gdy niespodziewanie stawia się on w pracy po długiej nieobecności. Nie można go dopuścić do zadań, dopóki nie pozwoli na to lekarz.

Pracodawcy często stają przed problemem braku współpracy ze strony pracowników w zakresie badań lekarskich – zarówno tych, które nowozatrudnieni muszą przejść przed rozpoczęciem pracy, jak i badań kontrolnych czy okresowych. Powstaje wówczas pytanie, czy pracodawca ma skuteczne instrumenty prawne, które pozwalałyby zdyscyplinować nieposłuszne osoby?

Zdolność do pracy

Przeprowadzenie profilaktycznych badań lekarskich to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy w sferze bhp, którego wykonanie warunkuje dopuszczenie pracownika do pracy. Obowiązek ten dotyczy każdego pracodawcy, niezależnie od liczby pracowników czy rodzaju prowadzonej działalności. Również podstawa zatrudnienia oraz wymiar czasu pracownika (kandydata) nie mają w tym zakresie znaczenia.

Pojęcie badań profilaktycznych jest zarezerwowane dla wstępnych, okresowych oraz kontrolnych badań lekarskich, opisanych szczegółowo w kodeksie pracy i rozporządzeniu w sprawie badań profilaktycznych. Wspólną cechą tych badań jest ich cel, czyli ustalenie zdolności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament