Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strona ma prawo uczestniczyć w gromadzeniu dowodów w jej sprawie

08 czerwca 2017 | Dobra Firma | Łukasz Rogowski
źródło: Rzeczpospolita

Dzięki możliwości skopiowania dokumentów zebranych w postępowaniu podatnik ma szansę je przeanalizować i zastanowić się nad podjęciem odpowiednich działań. Z wizytą w urzędzie nie warto więc zwlekać do ostatniego dnia. Łukasz Rogowski

Podatnicy na ogół nie zdają sobie sprawy, że w trakcie rozstrzygania spraw podatkowych przysługuje im wiele istotnych uprawnień. Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.) zawiera zestaw zasad ogólnych, które wyznaczają sposób prowadzenia postępowania.

Zgodnie z art. 123 § 1 o.p.organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Przed wydaniem decyzji organ podatkowy wyznacza stronie siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego (art. 200 § 1 o.p.). W poprzedniej części opracowania (DF z 1 czerwca, str. >F2) omówione zostały uprawnienia podatnika dotyczące udziału w zbieraniu materiału dowodowego. Druga część, którą publikujemy dziś, wyjaśnia jak istotna jest możliwości spojrzenia przed wydaniem decyzji na wyniki czynności podjętych w postępowaniu.

W jaki sposób zapadają rozstrzygnięcia

Organ podatkowy jest zobowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy (art. 187 § 1 o.p.). To oznacza, że wydanie decyzji musi zostać poprzedzone zgromadzeniem niezbędnych dla rozstrzygnięcia materiałów. Sądy administracyjne oceniają wywiązanie się organu z tego obowiązku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10770

Wydanie: 10770

Spis treści
Zamów abonament