Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bieg terminu do wniesienia środka zaskarżenia

23 czerwca 2017 | Prawo w biznesie | Agnieszka Kosińska

W postępowaniu karnym w przypadku doręczenia oskarżonemu i jego obrońcy w różnych terminach orzeczeń podlegających zaskarżeniu termin do wniesienia środka zaskarżenia należy liczyć od daty późniejszego z dokonanych doręczeń, a nie dla każdego oddzielnie.

Tak uznał Sąd Najwyższy-Izba Karna w postanowieniu z 21 kwietnia 2017 r., VI KZ 3/17.

Odpis orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego z 2 lipca 2016 r. wraz z uzasadnieniem został doręczony obwinionemu 15 września 2016 r., a jego obrońcy 3 października 2016 r. Pismo obwinionego oznaczone jako kasacja zostało nadane w 2 listopada 2016 r. Zarządzeniem z 3 stycznia 2017 r. odmówiono przyjęcia kasacji wniesionej przez adwokata od orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury z 2 lipca 2016 r. jako złożonej po terminie.

Zażalenie na to zarządzenie wniósł obwiniony, stwierdzając, że kasacja została wniesiona w terminie, który powinien być liczony od doręczenia skarżonego orzeczenia obrońcy.

Sąd Najwyższy uznał zażalenie za zasadne. Stwierdził bowiem, iż w sytuacji doręczenia oskarżonemu i jego obrońcy w różnych terminach orzeczeń podlegających zaskarżeniu, termin do wniesienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10782

Wydanie: 10782

Spis treści
Zamów abonament