Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyczyna wypowiedzenia może być przyszła

27 czerwca 2017 | Dobra Firma | Łukasz Chruściel

Rzeczywistym powodem uzasadniającym wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nie tylko przyczyna istniejąca w dniu dokonania wypowiedzenia, ale też taka, która wprawdzie jeszcze nie zaistniała, lecz jej wystąpienie w niedalekiej przyszłości jest pewne.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 11 sierpnia 2016 r. (II PK 246/15).

Stan faktyczny

Sprawa dotyczyła prezesa zarządu spółdzielni. W maju 2013 r. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Przyczyną wypowiedzenia był upływ trzyletniej kadencji, na którą został powołany. Zgodnie z postanowieniami statutu spółdzielni kadencja prezesa zarządu trwa bowiem 3 lata od chwili jego wyboru do dnia odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółdzielni za trzeci rok działalności zarządu. W wypowiedzeniu jako datę końca kadencji wskazano 12 czerwca 2013 r. (mimo iż walne zgromadzenie było zwołane na 8 czerwca). Prezes wniósł pozew do sądu, domagając się odszkodowania. Twierdził, że wręczenie mu wypowiedzenia w maju, w sytuacji, gdy upływ jego kadencji przypadał dopiero w czerwcu, było nieuzasadnione i naruszające przepisy.

Orzeczenia sądów

Sąd I instancji przyznał rację prezesowi i zasądził na jego rzecz odszkodowanie. Stwierdził przy tym, że w momencie wypowiedzenia umowy dokładna data upływu kadencji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament