Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy urlop ustala się odmiennie

27 czerwca 2017 | Dobra Firma | Marek Rotkiewicz

W pierwszym roku zatrudnienia pracownik uzyskuje urlop w wymiarze 1/12 urlopu rocznego po upływie kolejnych miesięcy pracy. W razie przepracowania okresu krótszego niż pełny miesiąc, urlop za ten czas nie przysługuje.

- Zatrudniliśmy pracownika, dla którego jest to pierwsza praca w życiu. Pracownik ten skończył liceum. Umowę zawarliśmy z nim 8 maja br. do końca września. Jednak prawdopodobnie zawrzemy z nim kolejną umowę. Ile urlopu u nas nabędzie ta osoba? – pyta czytelnik.

Podejmując pracę po raz pierwszy w życiu pracownik uzyskuje w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy. Nie nabywa zatem urlopu od razu, nie dokonujemy także żadnych rozliczeń proporcjonalnych. Po każdym przepracowanym miesiącu uzyskuje możliwość skorzystania z kolejnych nabywanych „cząstek" urlopu. Wymiar tego wypoczynku to 1/12 wymiaru urlopu przysługującego tej osobie po przepracowaniu roku.

Ta zasada dotyczy jednak tylko tego roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament