Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cele zarządcze wpłyną na wynagrodzenie

30 czerwca 2017 | Prawo w biznesie | Edyta Garlicka Marcin Szczawiński

Nowe przepisy przewidują możliwość premiowania menedżerów aktywnych, skutecznie budujących wartość spółki z udziałem jednostek samorządu terytorialnego.

Ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (dalej: „ustawa") nałożyła obowiązek uzależnienia części zmiennej wynagrodzenia członków zarządu spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego od realizacji przez nich celów zarządczych. Nowe zasady wynagradzania powinny zostać wprowadzone do końca czerwca 2017 roku (najpóźniej do dnia zwyczajnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie za rok 2016).

Ustawa przewiduje, że wynagrodzenie całkowite członka zarządu składa się z części stałej i zmiennej. Część zmienna wynagrodzenia nie może przekroczyć 50 proc. wynagrodzenia podstawowego członka zarządu w poprzednim roku obrotowym (w przypadku spółek notowanych na giełdzie jest to 100 proc.) i powinna być uzależniona od poziomu realizacji celów zarządczych.

Wśród przykładowych celów zarządczych ustawa wymienia:

- wzrost zysku netto albo zysku przed pomniejszeniem o odsetki, podatki i amortyzację albo dodatnia zmiana tempa wzrostu jednego z tych wyników;

- osiągnięcie albo zmiana wielkości produkcji albo sprzedaży;

- wartość przychodów, w szczególności ze sprzedaży, z działalności operacyjnej, z pozostałej działalności operacyjnej lub finansowej;

- zmniejszenie strat, obniżenie kosztów zarządu lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10788

Wydanie: 10788

Spis treści
Zamów abonament