Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nie miał prawa żądać podatku u źródła od dzierżawy serwera

12 lipca 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Do należności licencyjnych nie zalicza się opłat za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego.

Do podstawowych działań spółki należy koordynowanie działalności pozostałych spółek funkcjonujących na terenie Polski (tj. sklepów oraz rozwój sieci). Firma zawarła umowę z francuskim kontrahentem. Ten oświadczył w niej, że jest współtwórcą oraz przysługują mu autorskie prawa majątkowe do oprogramowania składającego się z kilku modułów, które może być wykorzystywane do zarządzania klientami, audytami i szkoleniami. Wnioskodawczyni jest zobowiązana do uiszczania rocznych opłat licencyjnych z tytułu korzystania z oprogramowania. Zapytała m.in. czy w związku z ponoszeniem opłat za dzierżawę serwera, wypłacane wynagrodzenie powinna traktować jako przychód nierezydenta podlegający w Polsce opodatkowaniu podatkiem u źródła.

Fiskus odpowiedział, że tak. Zauważył, że przedmiotem umowy zawartej z kontrahentem francuskim jest m.in. świadczenie usług w postaci dzierżawy serwerów. Polegają one na oddaniu do dyspozycji polskiej spółki potrzebnego jej miejsca na dysku. Tym samym uzyskuje ona prawo do użytkowania miejsca na serwerze będącym własnością francuskiego kontrahenta. W ocenie urzędników, należy to traktować jako najem urządzenia przemysłowego. Dlatego z tytułu wypłat z umowy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10798

Wydanie: 10798

Spis treści
Zamów abonament