Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka odliczy cały VAT od samochodu- -chłodni

13 lipca 2017 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Aby uwzględnić w rozliczeniu 100 proc. podatku z faktur dotyczących niektórych rodzajów pojazdów, należy przeprowadzić badanie techniczne. Zdaniem organów, powinno ono być zrobione przed złożeniem deklaracji.

- Spółka z o.o. (zarejestrowana jako czynny podatnik VAT) nabyła samochód Citroen Berlingo z paką będącą chłodnią. Samochód ten jest zarejestrowany jako ciężarowy. Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia w całości VAT z faktury zakupu oraz do odliczania w całości podatku z faktur dokumentujących zakupy paliwa i inne wydatki eksploatacyjne? Czy spółka musi przeprowadzić jakieś dodatkowe badanie samochodu? Jeżeli tak, czy istnieje możliwość odliczania w całości VAT od wydatków poniesionych przed przeprowadzeniem badania? – pyta czytelnik.

Od 1 kwietnia 2014 r. istnieją dwie grupy pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń. Są to:

1) pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy,

2) pozostałe pojazdy samochodowe, które uprawniają do pełnych odliczeń, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (zob. art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Pojazdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10799

Wydanie: 10799

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament