Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się zachować podczas kontroli lub przeszukania w firmie

04 sierpnia 2017 | Prawo w biznesie | Aleksandra Berger

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dysponuje szeregiem instrumentów prawnych umożliwiających pozyskanie dowodów na stosowanie przez przedsiębiorców działań niezgodnych z prawem. Jednym z najskuteczniejszych środków, mających na celu pozyskanie dowodów potwierdzających antykonkurencyjne praktyki, jest kontrola lub przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy.

Niezapowiedziana kontrola UOKiK połączona jest zwykle z przeszukaniem. Narzędzie to wykorzystywane jest w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada dowody, które mogą być istotne w sprawie. Może być prowadzone wyłącznie po uzyskaniu przez urząd zgody sądu. Co do zasady, kontrolę lub przeszukanie prowadzi zespół pracowników UOKiK w asyście policjantów oraz specjalistów do spraw IT. Istotny przy tym jest fakt, iż przedsiębiorca ponosi także odpowiedzialność za działania pracowników oraz innych osób działających pod jego kierownictwem.

W siedzibie Allegro

Ostatnio wszczęto przeszukanie w siedzibie Grupy Allegro Sp. z o.o. (dalej: „Allegro") w związku z prowadzonym przez UOKiK od 21 czerwca 2017 r. postępowaniem wyjaśniającym, w którym urząd bada, czy Allegro uprzywilejowuje własny sklep internetowy kosztem innych sprzedawców. Postępowanie zostało wszczęte na skutek licznych skarg przedsiębiorców, którzy wskazywali na podejrzenie naruszenia przez Allegro przepisów prawa konkurencji. Przeszukanie miało na celu ustalenie, czy Allegro nie faworyzuje własnego sklepu internetowego poprzez lepszą prezentację jego ofert w porównaniu do ofert innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10818

Wydanie: 10818

Spis treści
Zamów abonament