Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie z VAT dla centrum usług wspólnych – nie dla ubezpieczycieli

02 października 2017 | Podatki | Karol Szelągowski

ZASADY | Usługi wspierające świadczone przez centra usług wspólnych na rzecz tworzących je ubezpieczycieli w świetle prawa UE nie korzystają z preferencji w VAT, gdyż nie są świadczone w interesie publicznym. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 21 września 2017 r. (C-605/15).

Stan faktyczny

Jedna ze spółek wchodzących w skład grupy zajmującej się działalnością w zakresie ubezpieczeń wystąpiła do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie zwolnienia z VAT usług świadczonych przez centrum usług wspólnych, które ma działać w formie europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych. W skład grupy, do której należy spółka, wchodzą podmioty z różnych państw członkowskich UE. Centrum usług wspólnych, które miało być utworzone, miało świadczyć usługi niezbędne do wykonywania działalności ubezpieczeniowej, jak np. usługi w zakresie kadr, usługi księgowe, usługi informatyczne, usługi administracyjne, usługi związane z obsługą klienta oraz usługi opracowania nowych produktów. Centrum usług wspólnych miało nie osiągać zysków ze swojej działalności.

Spółka uznała, że czynności wykonywane przez centrum usług wspólnych działające w formie europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych powinny korzystać ze zwolnienia z VAT jako usługi świadczone przez niezależne grupy osób na rzecz swoich członków prowadzących działalność zwolnioną od podatku. Minister finansów uznał to że stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził, że zastosowanie zwolnienia nie jest dopuszczalne z uwagi na to,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10867

Wydanie: 10867

Spis treści
Zamów abonament