Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pobór opłaty od handlujących nie przekreśla przywileju

04 października 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Gmina ma pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z budową lub przebudową targowiska.

Gmina wyjaśniła, że wykonuje jednocześnie czynności podlegające VAT na zasadach ogólnych, czynności zwolnione, a także czynności niepodlegające opodatkowaniu. W 2012 r. przebudowała oraz zmodernizowała targowisko. Dotychczas nie odliczyła VAT naliczonego przy zakupie towarów oraz usług związanych z targowiskiem. Zauważyła jednak, że w związku z jego funkcjonowaniem świadczy usługę, polegającą na rezerwacji stoisk handlowych, w zamian za uiszczenie tzw. opłaty rezerwacyjnej. Ponadto gmina zaznaczyła, że pobiera również opłatę targową od podmiotów handlujących na targowisku. Opłata ma charakter daniny publicznoprawnej, a w zakresie jej poboru gmina nie działa jako podatnik VAT.

Gmina zapytała, czy w związku z prowadzeniem działalności opodatkowanej na terenie targowiska ma prawo do odliczenia całej kwoty VAT wykazanej na fakturach związanych z realizacją inwestycji.

Fiskus odpowiedział, że gminie nie przysługuje i nie będzie przysługiwać pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z przebudową oraz modernizacją targowiska.

Samorządowcy zaskarżyli interpretację, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10869

Wydanie: 10869

Spis treści
Zamów abonament