Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak Incoterms wpływają na rozliczenie podatku od towarów i usług

04 października 2017 | Ekspert księgowego | Arkadiusz Juzwa

Zgodnie z formułą DDP, koszt cła i podatków należnych od importu towarów obciąża eksportera. Jednak nie zdejmuje to statusu podatnika z importera i nie odbiera mu prawa do odliczenia VAT.

- Polska spółka nabywa od kontrahenta z Chin komponenty do produkcji. Zgodnie z zawartym kontraktem, dostawa odbywa się na warunkach DDP (Incoterms) - ze wskazaniem magazynu zlokalizowanego w Polsce. Spółka otrzymuje od dostawcy fakturę bez kwoty podatku od towarów i usług. Ponadto, spółka dostaje od agencji celnej zgłoszenie celne importowe (procedura dopuszczenia do obrotu). Zawiera ono wyliczenie kwoty cła oraz podatku od towarów i usług, należnych od importu komponentów. Spółka sama nie wpłaca jednak kwot cła i podatku, wynikających z tego dokumentu. Robi to agencja celna, która następnie obciąża dostawcę komponentów. Spółka reguluje wyłącznie kwotę za komponenty, zgodnie z fakturą otrzymaną od chińskiego dostawcy. Czy spółka może odliczyć podatek od towarów i usług, należny od importu komponentów, chociaż nie dokonuje jego zapłaty? – pyta czytelnik.

Incoterms to formuły definiujące wzajemne zobowiązania sprzedającego (eksportera) i kupującego (importera), z których wynika podział kosztów, obowiązków i ryzyka dostawy towaru między stronami kontraktu. 1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowa ich wersja – Incoterms 2010.

DDP (DELIVERED DUTY PAID; Dostarczone, cło opłacone) to formuła, która przewiduje najszerszą odpowiedzialność oraz zakres czynności sprzedającego. Zakres odpowiedzialności sprzedającego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10869

Wydanie: 10869

Spis treści
Zamów abonament