Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można dostarczyć oclony już towar do magazynu kontrahenta

13 października 2017 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak

REGUŁY HANDLOWE | Zdarza się, że sprzedający jest gotów odpowiadać za proces przemieszczania ładunku, zobowiązuje się dowieźć go aż do siedziby kupującego i dodatkowo jest skłonny wziąć na siebie ryzyko jego utraty lub uszkodzenia, a także przeprowadzić przez wszystkie procedury celne. Jeśli wszystkie te warunki są spełnione to mamy doczynienia z regułą handlową – Delivered Duty Paid, czyli dostarczone, cło opłacone.

Dostarczone, cło opłacone (DDP – Delivered Duty Paid) jest ostatnią z reguł handlowych, odpowiednich do wszystkich rodzajów transportu, jaką da się znaleźć w zbiorze Incoterms 2010 autorstwa Międzynarodowej Izby Handlowej z Paryża. Jak każda z nich wyznacza obowiązki oraz uprawnienia sprzedającego i jego kontrahenta w zakresie przemieszczania towaru będącego przedmiotem kontraktu między tymi stronami. Tym, co wyróżnia formułę DDP, jest maksymalne obciążenie obowiązkami sprzedającego (eksportera). Nie ma żadnej innej reguły w tym zbiorze, która na tę stronę kontraktu nakładałaby równie dużo zadań.

Skrót informacji

Osobom, które nie zetknęły się z zasadami Incoterms, warto zasygnalizować, że jest to zbiór reguł handlowych mających ułatwić prowadzenie negocjacji, a następnie realizację kontraktów sprzedaży towarów. Ich zasadniczą rolą jest bowiem ułożenie relacji pomiędzy sprzedającym i kupującym w zakresie tego, która ze stron odpowiada za przewóz towaru (dostarczenie do przewoźnika, załadunek, przewóz, przeładunek, kolejny przewóz, dostarczenie do miejsca docelowego, wyładunek). Posługując się tymi regułami, strony automatycznie rozstrzygają również kwestie związane m.in. z:

- opakowaniem ładunku i jego oznakowaniem,

- miejscem dostawy (gdzie i kiedy następuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10877

Wydanie: 10877

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Styl życia

Zamów abonament